Blues

Blues Łódź

Blues Łódź

Blues Łódź  to bardzo wolny taniec zastępujący typowe „przytulanki”. Wolne tempo i proste kroki sprawiają że jest on bardzo prosty w nauce. 

Blues to zarówno nazwa tańca, jak i muzyki, z jakiej się wywodzi. Często kojarzony ze smutkiem, melancholią, którą przelewali na muzyczne akordy Afroamerykanie w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. Z czasem blues stał się akceptowany poza kręgami czarnoskórych amerykanów, później rozprzestrzenił się także w Europie, stając popularnym tańcem na dancingach. 

Tematyka muzyki bluesa częstokroć skupia się wokół realistycznie ujętych relacji damsko-męskich (miłość, zazdrość, wierność, samotność). Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.

Blues  posiada wiele rozmaitych odmian tanecznych, od wolnych, melodramatycznych akcentów, przez jazz bluesa, buntowniczego jump bluesa, na skocznym disco bluesie skończywszy. Cechuje go ekspresyjność, sentymentalizm, a partnerzy mają możliwość wyrażenia rozmaitych emocji w tańcu, m.in.: na przemian rozpaczy i szczęścia, rozczarowania oraz zachwytu. Kroki bluesa są niezwykle proste, a przy tym łatwe do zapamiętania, dzięki czemu taniec ten stał się bardzo popularny, na licznych imprezach czy wydarzeniach.

Obok kroku podstawowego najczęściej tańczonymi elementami w bluesie są: promenada, obrót partnerki pod ręką partnera w lewo i w prawo, wirówka, wychylenia.

© 2021 by Szkoła Tańca Peter