Cha Cha

Cha Cha Łódź

Cha Cha Łódź

Cha Cha Łódź to jeden z najmłodszych tańców latynoamerykańskich. W stylu i sposobie tańczenia zmieniał się kilkakrotnie. Jest tańcem popularnym i lubianym zarówno wśród tancerzy jak i miłośników tańca. Cechą charakterystyczną jest fascynujący rytm i urozmaicenie taneczne. Podobnie jak większość tańców Ameryki Południowej, cha-cha jest pełna emocji, ekspresji, stylu i piękna. Choć taniec ma krótką historię, można zobaczyć go na większości konkursów tanecznych na świecie.

Za twórcę cha chy uważa sie angielskiego nauczyciela tańca Pierre’a Lavelle. Pierwszy raz zatańczył ją Gerd Hadrich w Niemczech w 1957 roku. Po kilku latach cha cha była już dobrze znana w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Taniec ten opiera się na kroku chassé czyli kroku typu odstaw-dostaw-odstaw. Tańczony jest w tempie 32–33 taktów na minutę. Cha chę akcentuje się na 1 i 3 miarę taktu. Podstawowa technika taneczna cha-chy jest bardzo zbliżona do techniki rumby.  Ruch bioder jest wyraźny, podobny do tego z rumby, lecz jednak nie tak głęboki, ze względu na szybsze tempo i przez to mniej czasu na wykonanie.

Obecnie cha cha Łódź to także jeden z tańców towarzyskich, wchodzący w zestaw pięciu tańców latynoamerykańskich obok samby, rumby, pasodoble i jive’a.

Cha chy można uczyć się w każdym wieku ze względu na łatwość przyswojenia podstawowych kroków. Szczególnie polecana jest osobom starszym, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Rozpoczęcie nauki nie wymaga specjalnego stroju ani obuwia, wystarczy tylko muzyka oraz partner lub partnerka. Można też próbować samemu.

Podstawowe elementy cha chy poza krokiem podstawowym to: obroty pod ręką i solo, time step, new york, fan alemana, hockeystick, hip twist, hand to hand, natural top.

Cha Cha Łódź

© 2021 by Szkoła Tańca Peter