Jive

Jive

Jive Łódź

Jive Łódź jest tańcem bardzo szybkim i dynamicznym. Kroki wykonuje się wbijając ciężar ciała w parkiet. W bardziej zaawansowanych figurach możliwe są rozmaite interpretacje rytmiczne. Charakterystyczną cechą są szybkie kopnięcia oraz elastyczne akcje jazzowe. Tańcząc jive’a należy mieć ciężar ciała z przodu. Na turniejach tańczony jako ostatni taniec latynoamerykański, gdyż jest to taniec najbardziej wyczerpujący. Typowe tempo jive’a to 42-44 takty na minutę, w kroku podstawowym występuje synkopowany rytm.

Jive powstał na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a do Europy dotarł w okresie II wojny światowej, gdy na Stary Kontynent przybyli żołnierze amerykańscy. Początkowo taniec ten funkcjonował jako tzw. jitterbug, dopiero z czasem nazwano go jivem i tak trwa do dzisiaj.

Rytm jive’a przypadł do gustu klasom wyższym, jednak tańczone w nim figury już niekoniecznie. Dlatego też w 1944 roku Victor Silvester, nauczyciel tańca pochodzący z Anglii, opracował i ogłosił ścisłe zasady tańca.

Już przed pojawieniem się jive’a istniały i cieszyły się popularnością podobne do niego tańce, takie jak: swing, boogie woogie czy tańce jazzowe. Jive może być tańczony w trzech różnych tempach: wolnym, średnim i szybkim.

Współczesny jive zawiera również elementy swingu, a od tancerzy wymaga świetnej kondycji i sprawności.

Jive to jeden z dziesięciu tańców towarzyskich a ściślej mówiąc należy do grupy tańców latynoamerykańskich obok samby, cha chy, rumby czy pasodoble. Na turniejach tańczony jako ostatni z pięciu tańców latynoamerykańskich.

Obok kroku podstawowego zawierającegodokładnie sześć kroków, najczęściej występującymi figurami w jivie są: american spin, obrót partnerki pod ręką partnera, zmiana rąk za plecami partnera, ball change, whip, zmiana miejsc, ball change, fallaway rock, chicken walks.

Jive Łódź w Szkole Tańca Peter. Zapraszamy.

© 2021 by Szkoła Tańca Peter