Pasodoble

Pasodoble

Pasodoble Łódź

Pasodoble Łódź to taniec hiszpański tematycznie przypominający walkę torreadorów z bykami na arenie tzw. corridę. Składa się z trzech części: wejście na arenę, walka z bykiem i parada po zakończeniu walki. Partner występuje w roli toreadora (hiszp. torero), a partnerka odgrywa rolę płachty i byka. Muzyka o charakterze marszowym wyzwala narastające napięcie, by przez poszczególne akcenty wzbudzić entuzjazm w ostatnim uderzeniu. Taniec bardzo widowiskowy, a tancerze specjalnie przygotowują się do rozpoczęcia przyjmując pozy i wprowadzając nastrój, by ruszyć z pierwszym uderzeniem muzyki.

Choć pasodoble opiera się na tradycji hiszpańskiej, uważa się, że taniec powstał w południowej Francji, gdzie próbowano przedstawić teatr hiszpańskiej walki byków.
Nazwa tańca „pasodoble” prawdopodobnie pochodzi od francuskiego marszu wojskowego o podobnej nazwie „Paso Redoble”. Paso Redoble był marszem o 2/4 taktu i około 130 uderzeń lub kroków na minutę.

Typowe tempo pasodoble to 60 taktów na minutę.  Efektowne zatańczenie wymaga od tancerzy dużych umiejętności i sztuki pełnej wyrazu. Pasodoble to jedyny taniec, w którym pary nie mogą sobie pozwolić na luki czy skróty w prezentowanej choreografii, ponieważ poszczególne części tańca mają ściśle określoną liczbę taktów. Każda część w muzyce kończy się mocno akcentowanym uderzeniem, na które tancerze przyjmują efektowną pozę, stanowiącą podsumowanie dotychczasowego etapu walki. Najpopularniejszą
melodią graną dla tego tańca jest „Espana Cani” (lub „Spanish Gypsy dance”). 

Należy do stylu latynoamerykańskiego tańców towarzyskich obok cha chy, rumby, samby i jive’a. Na turniejach tańca jest tańczony jako przedostatni taniec latynoamerykański.

Najbardziej podstawowymi figurami w pasodoble są: appel, chasse cape, flamenco taps, promenada, separacja, szesnastka, twisty i płachta.

Taniec ten w naszej Szkole Tańca Peter pojawia się na wyższych stopniach zaawansowania.

Pasodoble Łódź

© 2021 by Szkoła Tańca Peter