Salsa

Salsa

Salsa Łódź

Salsa Łódź. Taniec ten oparty na charakterystycznych rytmach latynoamerykańskich potrafi zachwycić wszystkich, tańczących i widzów. Salsa jest hiszpańskim słowem, które oznacza „sos”. Gorący, pikantny i pełen egzotycznego, latynoskiego smaku. Taniec salsa jest adekwatny do swej nazwy. Ludzie z całego świata gromadzą się w klubach aby zaczerpnąć choć cząstkę muzyki, ruchu i doświadczenia jakim jest właśnie salsa.

Salsa w muzyce narodziła się w latach 1940–1970 z fuzji rytmów afrokubańskich i karaibskich pod dużym wpływem jazzu. Rozwijała się zarówno na Kubie, w Portoryko, Nowym Jorku, jak i innych krajach latynoskich regionu Karaibów. Początkowo salsą nazywano wiele rozmaitych stylów muzycznych: Guajira, Mambo, Cha cha, Son, Montuno, Changui, Charanga.

Salsa czerpie z wielu różnych stylów i w rozmaitych miejscach rozwijała się pod różnymi wpływami. Duże zróżnicowanie spowodowało wyodrębnienie tak zwanych stylów salsy. Style te różnią się krokiem podstawowym, rytmicznym umiejscowieniem kroków (np. taniec na 1 lub 2) w muzyce, geometrią tańca (taniec po kole lub w linii), sposobem prowadzenia partnerki, ilością elementów akrobatycznych w tańcu, istnieniem bądź brakiem elementów solowych. Wyróżnia się wiele nurtów salsy: salsa new york, salsa LA Los Angeles, salsa kubańska, salsa portorykańska, salsa kolumbijska. Salsa na Kubie powstała jako połączenie tańca son z kubańską rumbą. Salsa w Portoryko rozwinęła się pod wpływem lokalnych tańców. Do Stanów Zjednoczonych zaś została przyniesiona przez imigrantów z regionu Karaibów.

Salsa tańczona jest do muzyki w metrum 4/4 opartej na dwutaktowych frazach. Cały szkielet rytmiczny salsy oparty jest na rytmie zwanym po hiszpańsku clave. Clave też to po prostu dwa okrągłe kawałki drewna, którymi uderza się o siebie.

Salsa Łódź jako taniec użytkowy, wykorzystywany do tańczenia w klubach na często zatłoczonych parkietach, ogranicza powierzchnię, po której porusza się para. 

 

© 2021 by Szkoła Tańca Peter