Samba

Samba

Samba Łódź

Narodowy taniec Brazylii, na ogół kojarzony z karnawałem w Rio de Janerio. Dla mieszkańców tego kraju jest najważniejszym wydarzeniem roku. W Europie samba Łódź również zyskała sporą popularność i uczy się jej coraz więcej osób.

Samba ma dwie podstawowe odmiany – ludową, tańczoną w grupach oraz towarzyską, którą tańczy się w parach. Posiada wiele kombinacji rytmicznych, łatwo wpada w ucho. Polega na sprężystym ruchu całego ciała, a przede wszystkim bioder. Jest tańcem szybkim, progresywnym, przestrzennie ruchowym i niezwykle podniecającym!

Samba narodziła się w XVI wieku. Do Brazylii przybyła wraz z afrykańskimi niewolnikami i tam rozwinęła się na dobre, stając się tańcem narodowym tego kraju. Jej nazwa pochodzi od afrykańskiego słowa semba, które oznacza taniec charakteryzujący się szybkim rytmem wybijanym nogami oraz energicznymi ruchami.

Obecnie samba to także jeden z tańców towarzyskich, wchodzący w zestaw pięciu tańców latynoamerykańskich obok rumby, cha-chy, pasodoble i jive’a.

Typowe tempo samby to ok. 54–56 taktów/min.

Samba ma charakter progresywny – tańcząca para szybko przemieszcza się po całym parkiecie. By zwiększyć dynamikę tańca, ciało jest utrzymywane nad przednią częścią stóp. Charakterystyczny falujący ruch w sambie w znacznej mierze wypływa z pracy przepony polegającej na wypychaniu do przodu bioder i potem ich powrocie do tyłu.

Podobnie jak w innych tańcach latynoamerykańskich, figury podstawowe można tańczyć w trzymaniu zamkniętym  lub w trzymaniu otwartym. Podstawowe elementy samby poza krokiem podstawowym to: whisk, walk, botafogo i volta, promenada run, corta jaca.

Strój tancerzy jest wyjątkowy. U kobiet obowiązują odkryte buty na wysokim obcasie. Tancerki zwykle występują w ozdobnych stanikach lub kusych bluzkach oraz krótkich spódnicach – strój ma być widoczny, ekspresyjny, zmysłowy. Pożądane są mocne, jaskrawe kolory i wszelkie ozdoby – pióra, cekiny, świecące dodatki, ekscentryczne nakrycia głowy. Również makijaż powinien być mocny.

© 2021 by Szkoła Tańca Peter