Rumba

Rumba Łódź

Rumba Łódź

Rumba Łódź to taniec kubański opierający się na starej fabule mówiącej o kobiecie która próbuje zainteresować i ostatecznie zapanować nad mężczyzną, wykorzystując swe wdzięki. W dobrej choreografi rumby zawsze znajdzie się element uwodzenia, gdzie początkowo mężczyzna jest kuszony a następnie odrzucony przez swoją partnerkę. Zmysłowe i erotyczne zaproszenia kobiety nie pozostają obojętne dla mężczyzny, który w celu zdobycia jej względów poprzez fizyczne popisy wyraża swoją męską siłę.

Wraz ze zniesieniem niewolnictwa na Kubie w 1886 r. ciemnoskórzy niewolnicy, którzy z braku środków materialnych oraz ziemi pod uprawę, nie mogli pozostać na wsi, przenieśli się na peryferie miast i miasteczek, dając początek tzw. solares – małym społecznościom. Powstałe społeczności to mieszanka różnych afrykańskich plemion sprowadzonych na Kubę przez Hiszpanów, z białymi, którzy mieli zatrudnienie w zakładach czy sklepikach danego solaru.

W tym środowisku pojawiło się pojęcie imprezy zbiorczej zwanej rumba, od której wzięło się określenie rumbero w odniesieniu do osób dziś nazywanych imprezowiczami i rumbear w odniesieniu do wydarzeń imprezowych tak na Kubie, jak i na całych Karaibach.

Rumba wchodzi w skład dziesięciu tańców towarzyskich a ściślej mówiąc należy do stylu latynoamerykańskiego obok takich tańców jak cha cha, samba, pasodoble i jive. Rumba ma metrum 4/4. Trzymanie podobnie jak w innych tańcach latynoamerykańskich może być otwarte lub zamknięte. Ciężar ciała musi być stale utrzymywany nad palcami stóp. Chodzenie w tym tańcu odbywa się na nogach przeprostowanych w kolanach.

Rumba to taniec, wymagający dobrej koordynacji ruchów i znakomitej kondycji fizycznej. Ale o tym tańcu nie decyduje jedynie technika, której można się nauczyć, ale zaangażowanie w taniec, zmysłowość. „Bohaterką” tego tańca jest kobieta, emanująca erotyzmem, który przenika każdy jej ruch, to na niej skupia się nasza uwaga. Rumba to przepełniony erotyzmem miłosny taniec, pełen zmysłowych gestów i wężowych ruchów całego ciała.

© 2021 by Szkoła Tańca Peter